wtorek, 27 stycznia 2009

Uber Amazing Blog


Dzisiejszy dzień jest pełen niespodzianek, zwłaszcza tych miłych. Otrzymałem powiadomienie, iż mój blog został wyróżniony przez Plamkę Mazurka: Uber Amazing Blog. Dziękuję bardzo za wyróżnienie.

Powodem całego zamieszania jest inicjatywa pewnej amerykańskiej bloggerki. Na czym polegają zasady? Oto one:
Nagroda - wyróżnienie “Uber Amazing Blog” przyznawana jest blogom, które:
- inspirują lub
- rozśmieszają, poprawiają humor lub
- podają ciekawe informacje lub
- świetnie “się czytają” lub
- mają niesamowity wygląd lub
- wyróżniają się w inny sposób czyniący je “Uber Amazing”.

Zasady przyznawania nagrody-wyróżnienia są następujące:
- należy umieścić logo na swoim blogu lub w komentarzu;
- wyznaczyć przynajmniej 5 blogów (lub więcej), które są dla Ciebie Uber Amazing;
- powiadomić wyróżnionych o otrzymaniu nagrody Uber Amazing Blog, przez wpisanie komentarza na ich blogach;
- wstawić ten link oraz link do osoby od której otrzymałeś(aś) wyróżnienie.”

Moje nominacje:
- http://www.ptaki.fotolog.pl/ Marcinowi Perkowskiemu i jego fotoblogowi za całe serce jakie wkłada w swoje zdjęcia "skrzydlatych przyjaciół";
- http://plamkamazurka.blox.pl/html Marekowi Pióro i jego Plamce Mazurka za teksty pełne ciekawych informacji oraz prezentacje przepięknych zdjęć różnych autorów.
- http://niecodziennikkasi.blox.pl/html za Niecodziennik Kasi Goworek.
- http://www.swiatloczulosc.pl/Subiektywnie o fotografii. Rekomendacje, relacje, przemyślenia, spostrzeżenia i garść ciekawych informacji...
- http://fotograficzny.blogspot.com/ - "Fotograficzny Blogspot to miejsce dla blogów związanych ściśle z fotografią."

sobota, 24 stycznia 2009

Wąsatka (Panurus biarmicus)

Spotkania z tym gatunkiem miałem do chwili obecnej tylko dwukrotne. Można powiedzieć: to niewiele. A jednak, dla mnie to dużo. Te piękne ptaki z rodziny ogoniatek są dość rzadkie w Polsce. Wg "Czerwonej listy gatunków ginących i zagrożonych w Polsce" ma przypisany status LC - najmniejszej troski (least concern). Wg różnych danych literaturowych aktualna liczebność jej w Polsce wynosi od 1800 do 2500 par.
Nazwa gatunku pochodzi prawdopodobnie od znajdujących się na bokach samców czarnych plam w charakterystycznym kształcie "wąsów". Samice tej "ozdoby" nie posiadają. Są to ptaki trochę mniejsze od wróbla, z długim ogonem, o jasnocynamonowym upierzeniu. Środowiskiem ich życia są trzcinowiska. Odżywiają się w okresie letnim głównie owadami, a w okresie zimowym nasionami trzcin.
Mała ciekawostka: jest to gatunek monogamiczny. W pary łączą się w pierwszym roku życia, które są trwałe w zasadzie do śmierci jednego z partnerów.

U góry samiczka, na dole samczyk. Data wykonania: 12.10.2008 ; Miejsce wykonania: Białystok; Stawy Dojlidzkie

Data wykonania: 12.10.2008 ; Miejsce wykonania: Białystok; Stawy Dojlidzkie

Data wykonania: 12.10.2008 ; Miejsce wykonania: Białystok; Stawy Dojlidzkie

wtorek, 13 stycznia 2009

Kawka (Corvus monedula; syn Coloeus monedula)

Było ostatnio o gawronie, to czemu nie miało być o kolejnym znanym gatunku krukowatych? Kawka, bo o niej tu mowa, to kolejny przedstawiciel tej rodziny. Ma wielkość gołębia, upierzenie czarne do grafitowego z pominięciem boków szyi, głowy i karku które są łupkowoszare. Gniazduje zarówno w koloniach, jak i samotnie. Nie wiem jak dla innych, ale na mnie największe wrażenie robią ich oczy. Jest coś w nich takiego hipnotycznego, co przyciąga wzrok.

Data wykonania: 13.08.2008 ; Miejsce wykonania: Dąbrowa Białostocka

Data wykonania: 16.03.2008 ; Miejsce wykonania: Białystok; Planty

środa, 7 stycznia 2009

Gawron (Corvus frugilegus)

Bohater dzisiejszego wpisu należy do jednego z najbardziej znanych ptaków. To przedstawiciel rodziny krukowatych. Zazwyczaj spotykany w pobliżu siedzib ludzkich. Czasem zdarza się, że jest mylony z krukiem, od którego jednak wielkościowo jest mniejszy. To ptak wszystkożerny, odżywia się zarówno owadami, pokarmem roślinnym oraz drobnymi gryzoniami.
Wbrew pozorom nie jest całkowicie czarny. W zależności od kąta padającego światła mieni się całą paletą kolorów. Niestety, my ludzie widzimy tylko mały ułamek tych barw w porównaniu do innych zwierząt.

Wspólna kąpiel gawrona z kawkami; Data wykonania: 17.11.2008 ; Miejsce wykonania: Białystok

Data wykonania: 17.11.2008 ; Miejsce wykonania: Białystok

Data wykonania: 17.11.2008 ; Miejsce wykonania: Białystok

sobota, 3 stycznia 2009

Dzięcioł średni i orzechówka

O czym tu pisać? Chyba o wczorajszych (2.01.2009) wyczynach chłopaków w moim ulubionym miejscu - w Lesie Pietrasze. Była prowadzona tam akcja obrączkowania ptaków. W sumie w siatki wpadało to co zwykle tam przebywa: wszystkie 6 gatunków sikor. I chyba nic by nie wzbudziło zainteresowania, gdyby nie 2 gatunki: dzięcioł średni i orzechówka. O ile średniego można było się spodziewać, o tyle orzechówki już nie. Zwłaszcza że w tym miejscu ostatnio jestem co 2-3 dni i nigdy jej tam nie widziałem. Teraz mam powody by się jeszcze lepiej rozglądać :)

Orzechówka (Nucifraga caryocatactes); Data wykonania: 02.01.2009 ; Miejsce wykonania: Białystok; Las Pietrasze

Orzechówka (Nucifraga caryocatactes); Data wykonania: 02.01.2009 ; Miejsce wykonania: Białystok; Las Pietrasze

czwartek, 1 stycznia 2009

Lotnisko Krywlany

Dziś wybrałem się na lotnisko Krywlany. Wbrew pozorom, pełno tu ptaków o ile nie ma maniaków ścigających się samochodami (czyli weekendy odpadają, w "zwykły" dzień nie ma problemu). Dzisiejszego dnia było mi dane widzieć tu 16 gatunków ptaków (w ciągu całego dnia w sumie 23 gatunki), 2 sarny i 2 wiewiórki. Z ciekawszych: stado czeczotek - 31 osobników, przelatujących z jednej kępy trawy na drugą. Niestety były płochliwe, nie dały się podejść bliżej niż na 10 m. Do tego 3 myszołowy siedzące spokojnie i lecący dość nisko bielik. Jedynie na co można było narzekać to pogoda: mgliście, ciemno i co chwilę padający śnieg.

Czeczotka (Carduelis flammea L. syn. Acanthis flammea); Data wykonania: 01.01.2009 ; Miejsce wykonania: Białystok; Lotnisko Krywlany

Czeczotka (Carduelis flammea L. syn. Acanthis flammea); Data wykonania: 01.01.2009 ; Miejsce wykonania: Białystok; Lotnisko Krywlany

Dzięcioł duży (Dendrocopos major); Data wykonania: 01.01.2009 ; Miejsce wykonania: Białystok; Lotnisko Krywlany